|
Дата розміщення: 26.04.2016
Примітки до фінансової звітності, складеної відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності
Примiтки до фiнансової звiтностi ПАТ «Запорiзький завод металевих конструкцiй» за 2015 рiк
1. Загальна iнформацiя про Товариство
ПАТ «Запорiзький завод металевих конструкцiй» (надалi – Товариство) є публiчним акцiонерним товариством, зареєстрованим в Українi.
Юридична адреса Товариства: 69008, Запорiзька область, м. Запорiжжя, Україна.
Середня чисельнiсть персоналу Товариства протягом звiтного перiоду – 348 чоловiк.
Звiтним перiодом, за який формується фiнансова звiтнiсть, вважається календарний рiк, тобто перiод з 01 сiчня по 31 грудня 2015 року.
Фiнансова звiтнiсть Товариства за рiк, що завершився 31 грудня 2015 року, затверджена управлiнським персоналом Товариства «26» лютого 2016 року.
Iнформацiя про господарську дiяльнiсть
Метою дiяльностi Товариства є одержання прибутку на основi здiйснення виробничої, комерцiйної, дiяльностi, в порядку та за умов, визначених чинним законодавством i Статутом, та наступний його розподiл мiж акцiонерами.
Види дiяльностi за КВЕД-2010:
25.11 – виробництво будiвельних металевих конструкцiй i частин конструкцiй;
25.29 – виробництво iнших металевих бакiв, резервуарiв i контейнерiв;
56.29 – постачання iнших готових страв;
55.10 – дiяльнiсть готелiв i подiбних засобiв тимчасового розмiщування
Основна дiяльнiсть Товариства полягає у виробництвi та реалiзацiї металевих конструкцiй, а також у наданнi послуг по виготовленню металевих конструкцiй з давальницької сировини.
Основними замовниками готової продукцiї, послуг Товариства є : ПрАТ «Укрстальконструкцiя”, ТОВ “Iнвестмент”, ТОВ “Акiм” .
Загальний обсяг реалiзацiї у дiючих цiнах складає у 2014 роцi – 46570,1 тис. грн. та у 2015 роцi – 48 999,7 тис. грн.
Товариство має такi лiцензiї: Лiцензiя на право дiяльностi з використання джерел iонiзуючого випромiнювання АГ № 399662 Пiвденно-схiдна держ. iнспекцiя з ядерної та радiацiйної безпеки Держатомрегулювання, строк дiї до 08.09.2022 р. , а також Дозвiл Управлiння з питань торгiвлi та побутового обслуговування населення Запорiзької мiської ради № 3625 вiд 02.09.1999р., безстроковий.
2. Основа складання фiнансової звiтностi
Фiнансова звiтнiсть Товариства є фiнансовою звiтнiстю загального призначення, яка сформована з метою достовiрного подання фiнансового стану, фiнансових результатiв дiяльностi та грошових потокiв Товариства для задоволення iнформацiйних потреб широкого кола користувачiв при прийняттi ними економiчних рiшень.
Концептуальною основою фiнансової звiтностi Товариства є мiжнароднi стандарти фiнансової звiтностi (МСФЗ), виданi Радою з Мiжнародних стандартiв бухгалтерського облiку (РМСБО) та тлумачення (КТМФЗ, ПКТ), розробленi Комiтетом з тлумачень мiжнародної фiнансової звiтностi чиннi на 31.12.2015 року.
Фiнансова звiтнiсть надана у тисячах українських гривень. Ця фiнансова звiтнiсть пiдготовлена на основi iсторичної собiвартостi основних засобiв, iнвестицiйної нерухомостi на дату першого застосування МСФЗ у вiдповiдностi до МСФЗ 1 «Перше застосування мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi», МСБО 16 «Основнi засоби», МСБО 40 «Iнвестицiйна нерухомiсть».
Облiкова полiтика Товариства розроблена та затверджена керiвництвом Товариства вiдповiдно до вимог МСБО 8 «Облiковi полiтики, змiни в облiкових оцiнках та помилки» та iнших чинних МСФЗ, зокрема, МСФЗ 9 «Фiнансовi iнструменти», який застосовується Товариством ранiше дати набуття чинностi.
Фiнансова звiтнiсть Товариства складається на основi бухгалтерських записiв, якi ведуться у вiдповiдностi до МСФЗ та з дотриманням вимог українського законодавства.
При формуваннi фiнансової звiтностi Товариство керувалося також вимогами нацiональних законодавчих та нормативних актiв щодо органiзацiї i ведення бухгалтерського облiку та складання фiнансової звiтностi в Українi, якi не суперечать вимогам МСФЗ.
Перелiк й назви статей та форм фiнансової звiтностi Товариства вiдповiдають вимогам, встановленим НП(С)БО 1 «Загальнi вимоги до фiнансової звiтностi».
Заява про вiдповiднiсть
Представлена фiнансова звiтнiсть Товариства за рiк, який закiнчився 31 грудня 2015 року пiдготовлена вiдповiдно до Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi («МСФЗ») в редакцiї, затвердженiй Радою по Мiжнародним стандартам фiнансової звiтностi (Рада по МСФЗ), станом на 31.12.2015 року.
Стандарти та iнтерпретацiї випущенi, але ще не застосованi
На дату затвердження фiнансової звiтностi Товариства наступнi стандарти та iнтерпретацiї були випущенi, але не вступили в силу:
Стандарти та iнтерпретацiї Застосовуються до рiчних звiтiв, що починаються з
МСФЗ 11 «Спiльна дiяльнiсть» – змiни щодо облiку придбання частки в спiльних операцiях. Товариство очiкує, що вказанi змiни не вплинуть на фiнансову звiтнiсть. 1 сiчня 2016
Поправки до МСБО (IAS) 16 та МСБО (IAS) 38 «Роз’яснення допустимих методiв амортизацiї». Змiни полягають в тому, що виручка вiдображає структуру економiчних вигiд, якi генеруються в результатi дiяльностi бiзнесу (частиною якого є актив), а не економiчнi вигоди, якi споживаються при використаннi активу. В результатi метод заснований на виручцi не може використовуватись для амортизацiї основних засобiв, а лише за рiдким виключенням для амортизацiї нематерiальних активiв. Очiкується, що поправки не вплинуть на фiнансову звiтнiсть, оскiльки Товариство не застосовувало метод амортизацiї заснований на виручцi для своїх необоротних активiв. 1 сiчня 2016
МСФЗ (IFRS) 15 було випущено в травнi 2014 року i передбачає модель, що включає п’ять етапiв та буде застосовуватись по вiдношенню до доходу за договорами з покупцями. Вiдповiдно до МСФЗ (IFRS) 15 дохiд вiд реалiзацiї визнається в сумi, яка вiдображає вiдшкодування, право на яке органiзацiя очiкує отримати в обмiн на передачу товарiв або послуг покупцю. Новий стандарт замiнить всi дiючi вимоги МСФЗ щодо визнання доходу вiд реалiзацiї. При цьому можливе дострокове застосування. Товариством не здiйснювалась оцiнка можливого впливу змiн щодо облiку виручки на фiнансову звiтнiсть. 1 сiчня 2018
Поправки до МСБО (IAS) 27 «Метод дольової участi в окремiй фiнансовiй звiтностi». Поправки дозволяють органiзацiям використовувати метод дольової участi для облiку iнвестицiй в дочiрнi органiзацiї, спiльнi пiдприємства та залежнi органiзацiї в окремiй фiнансовiй звiтностi. Органiзацiї, якi вже застосовують МСФЗ i приймають рiшення про перехiд на метод дольової участi в своїй окремiй фiнансовiй звiтностi, повиннi будуть застосовувати цi змiни ретроспективно. На момент складання звiтностi Товариство не використовує метод дольової участi для оцiнки iнвестицiй.
Товариство очiкує, що вказанi змiни не вплинуть на фiнансову звiтнiсть. 1 сiчня 2016
Поправка до МСБО (IAS) 19 «Винагороди працiвникам» пояснює, що розвинутiсть ринку високоякiсних корпоративних облiгацiй оцiнюється на основi валюти, в якiй облiгацiя деномiнована, а не країни, в якiй облiгацiя випущена. За вiдсутностi розвинутого ринку високоякiсних корпоративних облiгацiй, деномiнованих в зазначенiй валютi, необхiдно використовувати ставки по державним облiгацiям. Така ставка повинна застосовуватись перспективно.
Товариство очiкує, що вказанi змiни не вплинуть на фiнансову звiтнiсть. 1 сiчня 2016
Керiвництво Товариства планує застосувати всi вищевказанi стандарти у фiнансовiй звiтностi за вiдповiднi перiоди.
3. Опис важливих аспектiв облiкової полiтики
Визначення та оцiнка фiнансових iнструментiв
Товариство визнає фiнансовий актив або фiнансове зобов'язання у балансi, коли i тiльки коли воно стає стороною контрактних положень щодо фiнансового iнструмента. Операцiї з придбання або продажу фiнансових iнструментiв визнаються iз вiдображенням у облiку за датою розрахунку.
Товариство визнає такi категорiї фiнансових активiв:
- фiнансовi активи, що оцiнюються за справедливою вартiстю, з вiдображенням результату переоцiнки у прибутку або збитку;
- фiнансовi активи, що оцiнюються за амортизованою собiвартiстю.
Товариство визнає такi категорiї фiнансових зобов'язань:
- фiнансовi зобов'язання, оцiненi за амортизованою собiвартiстю;
- фiнансовi зобов'язання, оцiненi за справедливою вартiстю, з вiдображенням результату переоцiнки у прибутку або збитку.
Пiд час первiсного визнання фiнансового активу або фiнансового зобов'язання Товариство оцiнює їх за їхньою справедливою вартiстю плюс операцiйнi витрати, якi безпосередньо належить до придбання або випуску фiнансового активу чи фiнансового зобов'язання.
Облiкова полiтика щодо подальшої оцiнки фiнансових iнструментiв розкривається нижче у вiдповiдних роздiлах облiкової полiтики.
Грошовi кошти та їх еквiваленти
Грошовi кошти складаються з готiвки в касi та коштiв на поточних рахунках у банках.
Еквiваленти грошових коштiв – це короткостроковi, високолiквiднi iнвестицiї, якi вiльно конвертуються у вiдомi суми грошових коштiв i яким притаманний незначний ризик змiни вартостi. Iнвестицiя визначається зазвичай як еквiвалент грошових коштiв тiльки в разi короткого строку погашення, наприклад, протягом не бiльше нiж три мiсяцi з дати придбання.
Грошовi кошти та їх еквiваленти можуть утримуватися, а операцiї з ними проводитися в нацiональнiй валютi та в iноземнiй валютi.
Iноземна валюта – це валюта iнша, нiж функцiональна валюта, яка визначена в цих Примiтках.
Грошовi кошти та їх еквiваленти визнаються за умови вiдповiдностi критерiям визнання активами.
Первiсна та подальша оцiнка грошових коштiв та їх еквiвалентiв здiйснюється за справедливою вартiстю, яка дорiвнює їх номiнальнiй вартостi.
Первiсна та подальша оцiнка грошових коштiв та їх еквiвалентiв в iноземнiй валютi здiйснюється у функцiональнiй валютi за офiцiйними курсами Нацiонального банку України (НБУ).
У разi обмеження права використання коштiв на поточних рахунках у банках (наприклад, у випадку призначення НБУ в банкiвськiй установi тимчасової адмiнiстрацiї) цi активи можуть бути класифiкованi у складi непоточних активiв. У випадку прийняття НБУ рiшення про лiквiдацiю банкiвської установи та вiдсутностi ймовiрностi повернення грошових коштiв, визнання їх як активу припиняється i їх вартiсть вiдображається у складi збиткiв звiтного перiоду.
Дебiторська заборгованiсть
Дебiторська заборгованiсть – це фiнансовий актив, який являє собою контрактне право отримати грошовi кошти або iнший фiнансовий актив вiд iншого суб’єкта господарювання.
Дебiторська заборгованiсть визнається у звiтi про фiнансовий стан тодi i лише тодi, коли Товариство стає стороною контрактних вiдношень щодо цього iнструменту. Первiсна оцiнка дебiторської заборгованостi здiйснюється за справедливою вартiстю, яка дорiвнює вартостi погашення, тобто сумi очiкуваних контрактних грошових потокiв на дату оцiнки.
Пiсля первiсного визнання подальша оцiнка дебiторської заборгованостi здiйснюється за амортизованою собiвартiстю iз застосуванням методу ефективного вiдсотка.
Якщо є об'єктивне свiдчення того, що вiдбувся збиток вiд зменшення корисностi, балансова вартiсть активу зменшується на суму таких збиткiв iз застосуванням рахунку резервiв.
Резерв на покриття збиткiв вiд зменшення корисностi визначається як рiзниця мiж балансовою вартiстю та теперiшньою вартiстю очiкуваних майбутнiх грошових потокiв. Визначення суми резерву на покриття збиткiв вiд зменшення корисностi вiдбувається на основi аналiзу дебiторiв та вiдображає суму, яка, на думку керiвництва, достатня для покриття понесених збиткiв. Для фiнансових активiв, якi є iстотними, резерви створюються на основi iндивiдуальної оцiнки окремих дебiторiв, для фiнансових активiв, суми яких iндивiдуально не є iстотними - на основi групової оцiнки. Фактори, якi Товариство розглядає при визначеннi того, чи є у нього об'єктивнi свiдчення наявностi збиткiв вiд зменшення корисностi, включають iнформацiю про тенденцiї непогашення заборгованостi у строк, лiквiднiсть, платоспроможнiсть боржника. Для групи дебiторiв такими факторами є негативнi змiни у станi платежiв позичальникiв у групi, таких як збiльшення кiлькостi прострочених платежiв; негативнi економiчнi умови у галузi або географiчному регiонi.
Сума збиткiв визнається у прибутку чи збитку. Якщо в наступному перiодi сума збитку вiд зменшення корисностi зменшується i це зменшення може бути об'єктивно пов'язаним з подiєю, яка вiдбувається пiсля визнання зменшення корисностi, то попередньо визнаний збиток вiд зменшення корисностi сторнується за рахунок коригування резервiв. Сума сторнування визнається у прибутку чи збитку. У разi неможливостi повернення дебiторської заборгованостi вона списується за рахунок створеного резерву на покриття збиткiв вiд зменшення корисностi.
Дебiторська заборгованiсть може бути нескасовно призначена як така, що оцiнюється за справедливою вартiстю з вiдображенням результату переоцiнки у прибутку або збитку, якщо таке призначення усуває або значно зменшує невiдповiднiсть оцiнки чи визнання (яку iнколи називають «неузгодженiстю облiку»), що iнакше виникне внаслiдок оцiнювання активiв або зобов’язань чи визнання прибуткiв або збиткiв за ними на рiзних пiдставах.
Подальша оцiнка дебiторської заборгованостi здiйснюється за справедливою вартiстю, яка дорiвнює вартостi погашення, тобто сумi очiкуваних контрактних грошових потокiв на дату оцiнки.
У разi змiн справедливої вартостi дебiторської заборгованостi, що мають мiсце на звiтну дату, такi змiни визнаються у прибутку (збитку) звiтного перiоду.
Фiнансовi активи, що оцiнюються за справедливою вартiстю, з вiдображенням результату переоцiнки у прибутку або збитку
До фiнансових активiв, що оцiнюються за справедливою вартiстю, з вiдображенням результату переоцiнки у прибутку або збитку, вiдносяться акцiї та паї (частки) господарських товариств.
Пiсля первiсного визнання Товариство оцiнює їх за справедливою вартiстю.
Справедлива вартiсть акцiй, обiг яких зупинено, у тому числi цiнних паперiв емiтентiв, якi включенi до Списку емiтентiв, що мають ознаки фiктивностi, визначається iз урахуванням наявностi строкiв вiдновлення обiгу таких цiнних паперiв, наявностi фiнансової звiтностi таких емiтентiв, результатiв їх дiяльностi, очiкування надходження майбутнiх економiчних вигiд.
Фiнансовi активи, що оцiнюються за амортизованою собiвартiстю
До фiнансових активiв, що оцiнюються за амортизованою собiвартiстю, Товариство вiдносить облiгацiї та векселi. Пiсля первiсного визнання Товариство оцiнює їх за амортизованою собiвартiстю, застосовуючи метод ефективного вiдсотка, за вирахуванням збиткiв вiд знецiнення, якщо вони є.
Зобов'язання та кредити банкiв
Поточнi зобов’язання – це зобов’язання, якi вiдповiдають однiй або декiльком iз нижченаведених ознак:
- Товариство сподiвається погасити зобов’язання або зобов’язання пiдлягає погашенню протягом дванадцяти мiсяцiв пiсля звiтного перiоду;
- Товариство не має безумовного права вiдстрочити погашення зобов’язання протягом щонайменше дванадцяти мiсяцiв пiсля звiтного перiоду.
Поточнi зобов’язання визнаються за умови вiдповiдностi визначенню i критерiям визнання зобов’язань.
Первiсно кредити банкiв визнаються за справедливою вартiстю, яка дорiвнює сумi надходжень мiнус витрати на проведення операцiї. У подальшому суми довгострокових (непоточних) фiнансових зобов'язань вiдображаються за амортизованою вартiстю за методом ефективної ставки вiдсотку, та будь-яка рiзниця мiж чистими надходженнями та вартiстю погашення визнається у прибутках чи збитках протягом перiоду дiї запозичень iз використанням ефективної ставки вiдсотка.
Згортання фiнансових активiв та зобов'язань
Фiнансовi активи та зобов'язання згортаються, якщо Товариство має юридичне право здiйснювати залiк визнаних у балансi сум i має намiр або зробити взаємозалiк, або реалiзувати актив та виконати зобов'язання одночасно.
Доходи та витрати
Доходи визнаються в той момент, коли iснує висока ймовiрнiсть того, що економiчнi вигоди вiд операцiй будуть отриманi i сума доходу може бути достовiрно визначена.
Витрати – це зменшення економiчних вигiд протягом облiкового перiоду у виглядi вибуття чи амортизацiї активiв або у виглядi виникнення зобов’язань, результатом чого є зменшення чистих активiв, за винятком зменшення, пов’язаного з виплатами учасникам.
Витрати визнаються у звiтi про прибутки та збитки за умови вiдповiдностi визначенню та одночасно з визнанням збiльшення зобов’язань або зменшення активiв.
Доходи i витрати вiдображаються у звiтi про сукупний дохiд в тому перiодi, в якому продукцiя, товари, послуги були реально наданi i була завершена передача пов’язаних з цiєю продукцiєю, товарами, послугами ризикiв i економiчних вигод, незалежно вiд того, чи була проведена фактична оплата такої продукцiї, товарiв, послуг.
Доходи i витрати за вiдсотками вiдображаються таким чином: використовується метод ефективної ставки вiдсотка, яка представляє собою вiдсоткову ставку, що приводить майбутнi грошовi потоки до поточної вартостi фiнансового iнструменту, беручи до уваги всi його контрактовi умови.
Витрати, понесенi у зв'язку з отриманням доходу, визнаються у тому ж перiодi, що й вiдповiднi доходи.
Дохiд вiд надання послуг, виконання робiт, обумовлених контрактом, протягом узгодженого часу, визнається у тому звiтному перiодi, в якому наданi послуги та розраховується на основi загальної вартостi контракту чи виконаного етапу. Документальним пiдтвердженням прийняття результатiв робiт є пiдписаний обома сторонами Акт. Стадiя завершення угоди визначається згiдно зi звiтами виконаних робiт.
Забезпечення та виплати працiвникам
Забезпечення визнаються у випадку, якщо Товариство має теперiшнє зобов'язання, яке виникло внаслiдок минулих подiй, є ймовiрнiсть, що в результатi погашення зобов'язання вiдбудеться вибуття ресурсiв, якi втiлюють економiчнi вигоди, та сума, за якою буде погашено зобов'язання, може бути достовiрно оцiнена.
Залишок забезпечення на виплату вiдпусток, у тому числi вiдрахування на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування з цих сум, станом на звiтну дату визначається за розрахунком, який базується на кiлькостi днiв невикористаної працiвниками пiдприємства щорiчної вiдпустки та середньоденнiй оплатi працi працiвникiв. Середньоденна оплата працi визначається вiдповiдно до законодавства.
Пенсiйнi зобов'язання
Товариство бере участь у державному пенсiйному планi зi встановленими виплатами, який передбачає достроковий вихiд на пенсiю спiвробiтникiв, що працюють на робочих мiсцях зi шкiдливими та небезпечними для здоров'я умовами. Зобов'язання, визнане у звiтi про фiнансовий стан за МСФЗ у зв'язку з пенсiйним планом зi встановленими виплатами, являє собою поточну вартiсть певного зобов'язання на звiтну дату мiнус коригування на невизнаний актуарний прибуток або збиток i вартiсть минулих послуг. Зобов'язання за встановленими виплатами розраховується з використанням методу прогнозованої умовної одиницi.
Зменшення корисностi
Балансова вартiсть активiв переглядається на кожну дату балансу з метою визначення будь-якого чинника, що вказує на зменшення їх корисностi. При виявленнi таких фактiв сума очiкуваного вiдшкодування визначається як вища з двох оцiнок: чистої цiни реалiзацiї або вартостi поточного використання. Втрати вiд зменшення корисностi визнаються у випадку, якщо балансова вартiсть перевищує суму очiкуваного вiдшкодування.
Ранiше визнанi втрати вiд зменшення корисностi сторнуються, якщо були змiни в оцiнках, що використовувалися для визначення вартостi вiдновлення. Проте на суму, що не перевищує балансову вартiсть, яка могла б бути визначеною, нiякi втрати вiд знецiнення не були визнанi в попереднiх роках.
Перерахунок iноземної валюти
Функцiональна валюта Товариства – гривня.
Операцiї Товариства, виконанi в iноземнiй валютi, облiковуються за курсом обмiну Нацiонального банку України, чинним на дату здiйснення операцiї.
Монетарнi активи i зобов'язання, вираженi в iноземнiй валютi, перераховуються за курсом НБУ функцiональної валюти, що дiє на звiтну дату. Немонетарнi статтi, якi оцiнюються на основi iсторичної вартостi в iноземнiй валютi перераховуються за курсом НБУ, що дiяв на дату здiйснення первинних операцiй. Немонетарнi статтi, якi оцiнюються за справедливою вартiстю в iноземнiй валютi, перераховуються за курсом НБУ, що дiяв на дату визначення справедливої вартостi.
Курсовi рiзницi, що виникають при перерахунку, вiдображаються у звiтi про фiнансовий результат за перiод.
Товариство використовувало обмiннi курси на дату балансу:
31.12.2014 р. 31.12.2015 р.
Гривня/1 долар США 15,76855600 24,000667
Гривня/1 євро 19,232908 26,223129
Основнi засоби
Пiсля переходу на МСФЗ основнi засоби враховуються Товариством iз застосуванням моделi облiку по собiвартостi, тобто за первинною вартiстю за вирахуванням накопиченої амортизацiї i/або накопичених збиткiв вiд знецiнення у разi їх наявностi.
Первiсна вартiсть основних засобiв включає витрати, безпосередньо пов'язанi з придбанням таких активiв. Витрати на поточний ремонт i техобслуговування вiдносяться на витрати поточного перiоду. Витрати на замiну великих вузлiв або компонентiв основних засобiв капiталiзуються за умови збiльшення первiсно очiкуваних економiчних вигiд вiд подальшого використання таких об’єктiв.
Амортизацiя розраховується протягом оцiночного строку корисного використання активу iз застосуванням прямолiнiйного методу.
Оцiнка строку корисного використання основних засобiв є предметом професiйного судження, яке базується на основi досвiду використання аналогiчних активiв.
Основнi засоби при введенi в експлуатацiю, якi мають первiсну вартiсть меншу за 2500 грн. до 01.09.2015 року, а з 01.09.2015 року меншу за 6000 грн., вважаються не суттєвими, та визнаються у складi поточних витрат перiоду на вiдповiдних центрах облiку витрат.
Списання ранiше визнаних основних засобiв або їх значного компоненту з балансу вiдбувається при їх вибуттi або у випадку, якщо в майбутньому не очiкується отримання економiчних вигод вiд використання або вибуття даного активу. Дохiд або витрати вiд списання активу, що виникають в результатi (розрахованi як рiзниця мiж чистими надходженнями вiд вибуття i балансовою вартiстю активу), включаються в звiт про прибутки i збитки за той звiтний рiк, в якому актив був списаний.
При вибуттi об'єктiв основних засобiв, якi ранiше були переоцiненi, перевищення сум попереднiх дооцiнок над сумою попереднiх уцiнок залишкової вартостi цього об'єкта основних засобiв включається до складу нерозподiленого прибутку з одночасним зменшенням капiталу у дооцiнках. Перевищення сум попереднiх дооцiнок об'єкта основних засобiв над сумою попереднiх уцiнок залишкової вартостi цього об'єкта основних засобiв раз на рiк, перед складанням рiчної фiнансової звiтностi, у сумi, пропорцiйнiй нарахуванню амортизацiї, включатися до складу нерозподiленого прибутку з одночасним зменшенням капiталу у дооцiнках. При цьому до складу нерозподiленого прибутку при вибуттi цього об'єкта включається залишок перевищення сум попереднiх дооцiнок над сумою попереднiх уцiнок такого об'єкта, що вiдображений у складi капiталу у дооцiнках.
Нематерiальнi активи
Нематерiальнi активи оцiнюються за собiвартiстю за вирахуванням будь-якої накопиченої амортизацiї та будь-яких накопичених збиткiв вiд зменшення корисностi. Оцiнка нематерiальних активiв здiйснюється зi застосування моделi облiку по собiвартостi. Амортизацiя нематерiальних активiв здiйснюється iз застосуванням прямолiнiйного методу. Строк корисного використання нематерiальних активiв затверджується розпорядженням керiвника Товариства.
Iнвестицiйна нерухомiсть
До iнвестицiйної нерухомостi Товариство вiдносить будiвлi, примiщення або частини будiвель, утримуванi з метою отримання орендних платежiв, а не для використання у виробництвi чи при постачаннi товарiв, при наданнi послуг чи для адмiнiстративних цiлей або продажу в звичайному ходi дiяльностi. Якщо будiвлi включають одну частку, яка утримується з метою отримання орендної плати та другу частку для використання у процесi дiяльностi Товариства або для адмiнiстративних цiлей, в бухгалтерському облiку такi частини об'єкту нерухомостi оцiнюються та вiдображаються окремо, якщо вони можуть бути проданi окремо.
Iнвестицiйна нерухомiсть первiсно i в подальшому оцiнюється за собiвартiстю, включаючи витрати на операцiю. Оцiнка пiсля визнання здiйснюється на основi моделi собiвартостi.
Облiковi полiтики щодо непоточних активiв, утримуваних для продажу
Товариство класифiкує непоточний актив як утримуваний для продажу, якщо його балансова вартiсть буде в основному вiдшкодовуватися шляхом операцiї продажу, а не поточного використання. Непоточнi активи, утримуванi для продажу, оцiнюються i вiдображаються в бухгалтерському облiку за найменшою з двох величин: балансовою або справедливою вартiстю з вирахуванням витрат на операцiї, пов'язанi з продажем. Амортизацiя на такi активи не нараховується. Збиток вiд зменшення корисностi при первiсному чи подальшому списаннi активу до справедливої вартостi за вирахуванням витрат на продаж визнається у звiтi про фiнансовi результати.
Оренда
Фiнансова оренда - це оренда, за якою передаються в основному всi ризики та винагороди, пов'язанi з правом власностi на актив. Товариство як орендатор на початку строку оренди визнає фiнансову оренду як активи та зобов'язання за сумами, що дорiвнюють справедливiй вартостi орендованого майна на початок оренди або (якщо вони меншi за справедливу вартiсть) за теперiшньою вартiстю мiнiмальних орендних платежiв. Мiнiмальнi оренднi платежi розподiляються мiж фiнансовими витратами та зменшенням непогашених зобов'язань. Фiнансовi витрати розподiляються на кожен перiод таким чином, щоб забезпечити сталу перiодичну ставку вiдсотка на залишок зобов'язань. Непередбаченi оренднi платежi вiдображаються як витрати в тих перiодах, у яких вони були понесенi. Полiтика нарахування амортизацiї на орендованi активи, що амортизуються, узгоджена iз стандартною полiтикою Товариства щодо подiбних активiв.
Оренда активiв, за якою ризики та винагороди, пов'язанi з правом власностi на актив, фактично залишаються у орендодавця, класифiкується як операцiйна оренда. Оренднi платежi за угодою про операцiйну оренду визнаються як витрати на прямолiнiйнiй основi протягом строку оренди. Дохiд вiд оренди за угодами про операцiйну оренду Товариство визнає на прямолiнiйнiй основi протягом строку оренди.
Запаси
До витрат на придбання запасiв вiдносяться витрати на придбання, транспортування, обробку та суми податкiв, що не вiдшкодовуються, та iншi витрати, безпосередньо пов’язанi з придбанням та доведення до стану придатного для використання.
Оцiнку вибуття запасiв (крiм металопрокату) у виробництво, продажу, iншому вибуттi здiйснювати по методу ФIФО вартостi одиницi запасiв, яка розраховується щомiсяця. Списання металопрокату здiйснюється за методом iдентифiкацiйної вартостi.
Для оцiнки собiвартостi використовується метод виробничої собiвартостi.
Щорiчно, перед складанням рiчної звiтностi запаси тестуються на знецiнення. Пiдставою для знецiнення товарно-матерiальних цiнностей є висновки iнвентаризацiйної комiсiї, а ознакою можливого знецiнення є нереалiзованiсть запасiв понад 12 мiсяцiв, погiршення якостi та морального старiння.
Витрати на позики
Витрати на позики, якi безпосередньо вiдносяться до придбання, будiвництва або виробництва квалiфiкованого активу капiталiзуються. Iншi витрати на позики вiдносяться до витрат перiоду. В якостi квалiфiкацiйного активу визнається актив, який потребує значного часу для доведення його до стану придатного до використання або для його продажу. Вже створенi активи, якi потребують модернiзацiї, реконструкцiї чи iншого полiпшення не визнаються квалiфiкацiйними активами.
Значним часом, з метою визначення квалiфiкацiйного активу, вважається перiод бiльше одного року .
Податок на прибуток
Витрати з податку на прибуток являють собою суму витрат з поточного та вiдстроченого податкiв. Поточний податок визначається як сума податкiв на прибуток, що пiдлягають сплатi (вiдшкодуванню) щодо оподаткованого прибутку (збитку) за звiтнiй перiод. Поточнi витрати Товариства за податками розраховуються з використанням податкових ставок, чинних (або в основному чинних) на дату балансу.
Вiдкладений податок на прибуток розраховується на основi балансового методу. Вiдкладений податок на прибуток розраховується стосовно всiх тимчасових рiзниць, що виникають мiж податковою базою активiв та зобов’язань та їх балансовою величиною, вiдображеною у звiтностi.
Розрахунок вiдстрочених податкiв здiйснюється один раз на рiк – перед складанням рiчної фiнансової звiтностi.
Вiдкладенi податковi активи i зобов’язання оцiнюються з використанням ставок податку, якi, як очiкується, будуть застосовуватися до перiоду реалiзацiї активу чи погашення зобов’язання, а також визначаються на основi ставок податку передбачених податковим законодавством.
Вiдкладенi податковi активи та зобов’язання не дисконтуються.
Вiдкладений податок класифiкується як необоротний актив / довгостроковi зобов’язання. Вiдкладений податок визначається як витрати або дохiд в звiтi про сукупний дохiд, крiм випадкiв, коли вiн вiдноситься до статей, вiдображених безпосередньо в статтях власного капiталу. У таких випадках вiдстрочений податок також вiдображається в статтях власного капiталу.
Вiдстроченi податковi активи та зобов'язання пiдлягають взаємозалiку при наявностi повного юридичного права зарахувати поточнi податковi активи в рахунок поточних податкових зобов'язань, i якщо вони вiдносяться до податкiв на прибуток, накладеним тим самим податковим органом на той же суб'єкт господарювання.
4. Основнi припущення, оцiнки та судження
При пiдготовцi фiнансової звiтностi Товариство здiйснює оцiнки та припущення, якi мають вплив на елементи фiнансової звiтностi, ґрунтуючись на МСФЗ та тлумаченнях, розроблених Комiтетом з тлумачень мiжнародної фiнансової звiтностi. Оцiнки та судження базуються на попередньому досвiдi та iнших факторах, що за iснуючих обставин вважаються обґрунтованими i за результатами яких приймаються судження щодо балансової вартостi активiв та зобов’язань. Хоча цi розрахунки базуються на наявнiй у керiвництва Товариства iнформацiї про поточнi подiї, фактичнi результати можуть зрештою вiдрiзнятися вiд цих розрахункiв. Областi, де такi судження є особливо важливими, областi, що характеризуються високим рiвнем складностi, та областi, в яких припущення й розрахунки мають велике значення для пiдготовки фiнансової звiтностi за МСФЗ, наведенi нижче.
Найбiльш суттєвi попереднi оцiнки та припущення стосуються визначення строку корисного використання основних засобiв, забезпечення майбутнiх витрат, знецiнення активiв та дисконтування майбутнiх грошових потокiв.
Цi оцiнки перiодично переглядаються, i, у випадку необхiдностi коригувань, такi коригування вiдображаються у складi прибуткiв та збиткiв за перiод, коли про них стає вiдомо.
Якщо немає МСФЗ, який конкретно застосовується до операцiї, iншої подiї або умови, керiвництво Товариства застосовує судження пiд час розроблення та застосування облiкової полiтики, щоб iнформацiя була доречною для потреб користувачiв для прийняття економiчних рiшень та достовiрною.
Справедлива вартiсть iнвестицiй, що активно обертаються на органiзованих фiнансових ринках, розраховується на основi поточної ринкової вартостi на момент закриття торгiв на звiтну дату. В iнших випадках оцiнка справедливої вартостi ґрунтується на судженнях щодо передбачуваних майбутнiх грошових потокiв, iснуючої економiчної ситуацiї, ризикiв, властивих рiзним фiнансовим iнструментам, та iнших факторiв з врахуванням вимог МСФЗ 13 «Оцiнка справедливої вартостi».
5. Обґрунтування припущення щодо безперервностi дiяльностi Товариства
Фiнансова звiтнiсть Товариства пiдготовлена виходячи з припущення безперервностi дiяльностi, вiдповiдно до якого реалiзацiя активiв i погашення зобов’язань вiдбувається в ходi звичайної дiяльностi. Фiнансова звiтнiсть не включає коригування, якi необхiдно було б провести в тому випадку, якби Товариство не могло продовжити подальше здiйснення фiнансово-господарської дiяльностi вiдповiдно до принципiв безперервностi дiяльностi.
Слiд зазначити, що Товариством за 2015 рiк отримано чистий збиток в сумi 76 329 тис. грн., за 2014 рiк – в сумi 59 979 тис. грн.
Станом на 31.12.2014 р. поточнi зобов’язання складали 109 108 тис. грн., всi активи складали 214 126 тис. грн. (в т.ч. необоротнi активи – 142 675 тис. грн., оборотнi активи – 71 451 тис. грн.). Станом на 31.12.2015 р. поточнi зобов’язання склали 164 416 тис. грн., всi активи склали 193 024 тис. грн. (в т.ч. необоротнi активи - 138 092 тис. грн., оборотнi активи - 54 932 тис. грн.). Тобто всi активи в 2014 роцi перевищували поточнi зобов’язання майже вдвiчi (в 1,96 раз, тобто на 96%), а в 2015 роцi перевищення склало лише 1,17 рази, тобто на 17%. При цьому Товариство зберегло позитивне значення власного капiталу (чистих активiв).
Також iснують подiї, якi окремо або в сукупностi можуть поставити пiд значний сумнiв припущення про безперервнiсть дiяльностi. До них вiдносяться негативнi основнi фiнансовi коефiцiєнти, позики з фiксованим строком, погашення яких наближається, нездатнiсть виконувати умови угод про позики, втрата основного ринку, заборгованiсть по оплатi працi станом на 31.12.2015 р.
При цьому наслiдки нездатностi Товариства нормально погашати борги є плани управлiнського персоналу забезпечити достатнi грошовi потоки альтернативними засобами:
- в найближчий час очiкується пiдписання додаткових угод з реструктуризацiї погашення кредитiв (пролонгацiї строку повернення кредитiв);
- направленi листи в державнi, фiскальнi органи стосовно повернення бюджетного вiдшкодування з податку на додану вартiсть перед Товариством в сумi 8 897 тис. грн. i на повернення надмiру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток пiдприємств в сумi 1 710 тис. грн.;
- в березнi 2016 р. пiдписанi договори iз замовниками на виготовлення металевих конструкцiй загальним обсягом 610 тон на суму 9 276 ,9 тис.грн (без ПДВ), виробництво яких вже розпочато. На стадiї пiдписання договiр на поставку резервуарiв до Грузiї обсягом 151 тон (3 140,8 тис.грн).
- направленi комерцiйнi пропозицiї на участь в тендерах на виготовлення металоконструкцiй на такi об’єкти: теплова станцiя «Поздняки» Київ – 500 тон, реконструкцiя агломашин ПАТ «ММК iм. Ильича» - 330 тон, зерновий елеватор пгт. Василькiвка - 400 тон, до Республiка Молдова - 178 тон, деаераторна установка пгт. Iванiвка - 89 тон, загалом на суму 21 755 тис.грн.
- станом на 21.03.2016 р. вiдсутня заборгованiсть по оплатi працi.
Вищенаведенi дiї дозволяють Товариству забезпечити дiяльнiсть на безперервнiй основi.
6. Розкриття iнформацiї, що пiдтверджує статтi поданi у фiнансових звiтах
Дохiд вiд реалiзацiї продукцiї (товарiв, робiт, послуг) тис.грн.
Показник 2015 рiк 2014 рiк
Дохiд вiд реалiзацiї готової продукцiї та давальницьких послуг 46 780 49642
Разом: 46 780 49 642
Собiвартiсть реалiзацiї продукцiї (товарiв, робiт, послуг) тис.грн.
Показник 2015 рiк 2014 рiк
Матерiальнi витрати 32 352,9 32 236
Витрати на персонал 13 725,6 13 467
Амортизацiя 3 552,4 4 037,7
Iншi витрати 3 487,1 1 060,3
Разом: 53 118 50 801
Iншi операцiйнi доходи тис.грн.
Показник 2015 рiк 2014 рiк
Дохiд вiд операцiйної оренди 72,3 67,2
Дохiд вiд реалiзацiї iнших оборотних активiв 10053,6 13 997,6
Дохiд вiд операцiйних курсових рiзниць 43 365,9 4 879,7
Доходи вiд реалiзацiї iноземної валюти 14,8 525,7
Вiдновлення ранiше списаних активiв 467
Iншi операцiйнi доходи 729,4 292,8
Разом: 54 703 19 763
Адмiнiстративнi витрати
тис.грн.
Показник 2015 рiк 2014 рiк
Витрати на персонал 1 990,6 1 813,9
Утримання i ремонт основних засобiв 441,6 404,6
Послуги банкiв 72,4 116,6
Амортизацiя основних засобiв i нематерiальних активiв 750,8 757,3
Iншi витрати 638,6 807,6
Разом: 3 894 3 900
Витрати на збут
тис.грн.
Показник 2015 рiк 2014 рiк
Витрати на персонал 747,4 633,1
Витрати на транспортування готової продукцii 1 031,2 776,6
Iншi 142,4 305,3
Разом: 1 921 1 715
Iншi операцiйнi витрати тис.грн.
Показник 2015 рiк 2014 рiк
Собiвартiсть реалiзованих активiв 9 137,2 9 937,4
Утримання соцiальної сфери 875,1 779,1
Вiдшкодування пiльгових пенсiй 625,4 657,3
Втрати вiд купiвлi-продажу iноземної валюти - -
Втрати вiд сумнiвних та безнадiйних боргiв - -
Визнанi штрафи, пенi та неустойки 0,8 2,5
Витрати вiд операцiйних курсових рiзниць 1 216 504,4
Непродуктивнi витрати - -
Iншi витрати 5 059,2 7 457,8
Разом: 16 913 16 732
Iншi доходи тис.грн.
Показник 2015 рiк 2014 рiк
Доходи вiд неоперацiйних курсових рiзниць 42 063 3 834
Разом: 42 063 3 834
Фiнансовi витрати тис.грн.
Показник 2015 рiк 2014 рiк
Процентнi витрати 12 169 6 972
Разом: 12 169 6 972
Iншi витрати тис.грн.
Показник 2015 рiк 2014 рiк
Витрати вiд неоперацiйних курсових рiзниць 89 878 47 832
Разом: 89 878 47 832
Витрати (дохiд) з податку на прибуток тис.грн.
Показник 2015 рiк 2014 рiк
Витрати з податку на прибуток 81
Дохiд з податку на прибуток 1 432
Складова вiдстрочених податкових зобов’язань на 31.12.2015 року: тис.грн.
Показник Бухгалтерська база Податкова база Тимчасова рiзниця ВПА (+),
ВПЗ (-) з урахуванням ставки податку 18%
Оцiнка основних засобiв та нематерiальних активiв 137 911 22 814 115 097 20 717
Оцiнка актуарних зобов’язань -3 612 0 -3 612 -650
Разом: 20 067
В ходi аналiзу договiрних економiчних факторiв керiвництвом Товариства не очiкується в найближчi 2 – 3 роки отримання оподаткованого прибутку, тому вiдстроченi податковi активи щодо отриманого збитку за результатами дiяльностi не визнаються.
Витрати з податку на прибуток за 2015 рiк:
Показник тис.грн.
Поточний податок на прибуток -
Вiдстрочений податковий актив: х
- на початок року -
- на звiтну дату -
Вiдстроченi податковi зобов’язання: х
- на початок року 20 148
- на звiтну дату 20 067
Витрати (дохiд) з податку на прибуток за звiтний перiод 81
Зi складу iнших операцiоних доходiв до складу iнших доходiв за 2014 рiк перенесено дохiд вiд неоперацiйних курсових рiзниць у сумi 3 834 тис.грн. Зi складу iнших операцiйних витрат до складу iнших витрат за 2014 рiк перенесено витрати вiд неоперацiйних курсових рiзниць у сумi 47 832 тис.грн. У роздiлi “елементи операцiйних витрат” iншi операцiйнi витрати за 2014 рiк зменшено на фiнансовi витрати у сумi 6 972 тис.грн.
Основнi засоби та нематерiальнi активи
Змiни в основних засобах, iнвестицiйнiй нерухомостi та нематерiальних активах були наступними: тис.грн.
Показники Незавершене будiвництво Будинки та споруди Машини та обладнання Транспортнi засоби Iнструменти, прилади та iнвентар Iншi основнi засоби Всього Нематерiальнi активи
Первiсна вартiсть
на 31.12.2014 136 137 600 28 393 1 439 681 21 168 270 133
Надходження за 2015 рiк - х 21 х 7 х 27 -
Вибуття за 2015рiк - х х х 1,1 х - -
На 31.12.2015 136 137 600 28 415 1 439 687 21 168 299 133
Нарахований знос
на 31.12.2014 - 15079,4 8 758 1 281 503,6 17 25 639 93
Нарахування за 2015 рiк - 2981,4 1474,9 89,2 47,7 0,8 4594 18
Вибуття за 2015рiк - х х х 0,8 х х -
На 31.12.2015 - 18060,8 10233,7 1370,4 550,2 17,9 30 233 111
Залишкова вартiсть
На 31.12.2014 року 136 122520 19634,9 158,1 177,4 4,0 142 631 40
На 31.12.2015 року 136 119539 18180,9 68,9 136,8 3 138 066 22
Станом на 31 грудня 2015 р. та на 31 грудня 2014 р. у складi основних засобiв повнiстю зношенi основнi засоби становлять 1 761 тис. грн. та 1 724 тис. грн. вiдповiдно.
Запаси тис. грн.
Показник на 31.12.2015 на 31.12.2014
Сировина i матерiали 8 658,9 8970,9
Паливо 7,9 16,7
Будiвельнi матерiали 4,3 4,3
Запаснi частини 184,9 176,1
Незавершене виробництво 193 306
Готова продукцiя 6 237 15 379
Товари 3 14
Разом: 15 289 24 867
Станом на 31 грудня 2015 р. та на 31 грудня 2014 р. Товариство визнало знецiнення запасiв в сумi 426 тис. грн. та 613 тис. грн. вiдповiдно.
Торгова та iнша дебiторська поточна заборгованiсть тис. грн.
Показник дебiторської заборгованостi по: на 31.12.2015 на 31.12.2014
Дебiторська заборгованiсть за продукцiю, товари, роботи, послуги 10 929 7 758
Дебiторська заборгованiсть в розрахунках за виданими авансами 213 1 934
Дебiторська заборгованiсть в розрахунках з бюджетом, в т.ч. 18 202 20 521
Дебiторська заборгованiсть в розрахунках з податку на додану вартiсть 16 463 18 782
Дебiторська заборгованiсть в розрахунках з податку на прибуток 1 739 1 739
Iнша поточна дебiторська заборгованiсть 9 945 6 565
Разом: 39 289 36 778
На основi розрахункiв очiкуваних грошових потокiв, дат формування заборгованостi, аналiзу подальших надходжень та тенденцiй платежiв Керiвництво Товариства не вбачає за необхiдне визнавати резерв пiд знецiнення дебiторської заборгованостi станом на 31.12.2015 року, та вважає що її балансова вартiсть дорiвнює справедливiй вартостi.
На 31 грудня торгова дебiторська заборгованiсть за товари, роботи, послуги включає:
тис.грн.
Показник на 31.12.2015 на 31.12.2014
За вiдгружену готову продукцiю 10849,2 7636,8
За послуги 79,8 121,2
Разом: 10 929 7573
Станом на 31 грудня згiдно аналiзу дебiторської заборгованостi щодо дат формування, Товариство має наступнi перiоди утворення торгової дебiторської заборгованостi:
тис.грн.
Показник на 31.12.2015 на 31.12.2014
До 3-х мiсяцiв 4684,1 3120
Вiд 3-мiсяцiв до року 1606,9 4423,4
Бiльше року 4638 214,6
Разом: 10 929 7 758
Дебiторська заборгованiсть за виданими авансами станом на 31 грудня включає:
тис.грн.
Показник на 31.12.2015 на 31.12.2014
Аванси за товари, роботи, послуги 213 1 934
Разом: 213 1 934
Станом на 31 грудня згiдно аналiзу дебiторської заборгованостi за виданими авансами щодо дат формування Товариство має наступнi перiоди утворення такої заборгованостi:
тис.грн.
Показник на 31.12.2015 на 31.12.2014
До 3-х мiсяцiв 213 1 934
Вiд 3-мiсяцiв до року - -
Бiльше року - -
Разом: 213 1 934
Грошовi кошти та їх еквiваленти тис. грн.
Показник на 31.12.2015 на 31.12.2014
Каса в нацiональнiй валютi 6 4,3
Грошовi кошти на поточних рахунках у нацiональнiй валютi 337 8382
Грошовi кошти на поточних рахунках у iноземнiй валютi 3 1419,4
Разом: 346 9 806
Зареєстрований статутний капiтал
Станом на 31.12.2014 року та на 31.12.2015 року зареєстрований статутний капiтал складав 320 тис. грн. та подiлений на 32015403 простi акцiї номiнальною вартiстю 0,01 грн. кожна. Неоплаченої частини статутного капiталу немає.
Кiлькiсть акцiй впродовж 2015 року не змiнювалась, цi акцiї не викупалися та не вилучалися.
Станом на 31 грудня 2015 р. та на 31 грудня 2014 р. акцiонерами Товариства були:
Акцiонери на 31.12.2015 на 31.12.2014
ТОВ “Феркон Холдiнг” 87,45 % 87,45 %
iншi юридичнi особи 4,23 % 4,23 %
iншi фiзичнi особи 8,32 % 8,32 %
Всього 100,0 % 100,0 %
Торгiвельна та iнша поточна кредиторська заборгованiсть тис. грн.
Поточнi зобов’язання по: на 31.12.2015 на 31.12.2014
Векселi виданi 0 316
Поточна заборгованiсть по довгостроковим зобов’язанням 122 643 80 577
Кредиторська заборгованiсть:
- за товари, роботи, послуги 8 214 1 193
- поточнi зобов’язання
за одержаними авансами 3 840 13 329
за розрахунками з бюджетом 198 142
за розрахунками зi страхування 416 187
за розрахунками з оплати працi 1 436 496
Поточнi забезпечення 254 255
Iншi поточнi зобов’язання 27 415 12 613
Разом: 164 416 109 108
У 2015 роцi судовi спори з фiскальною службою вiдсутнi.
Станом на 31 грудня поточна заборгованiсть по довгостроковим зобов'язанням включає: тис.грн.
Показник на 31.12.2015 на 31.12.2014
Поточна заборгованiсть за кредитами, виданими небанкiвськими установами 122 643 80 577
Разом: 122 643 80 577
У зв’язку з тим, що строк погашення кредиту у сумi 72 002,0 тис. грн. настав 01.10.2014 р., а строк погашення кредиту у сумi 50 641,4 тис. грн. настав 31.12.2015 р. - ця заборгованiсть визнана поточною.
Станом на 31 грудня поточнi зобов'язання перед бюджетом та з позабюджетних платежiв включають: тис.грн.
Показник на 31.12.2015 на 31.12.2014
Податок на доходи фiзичних осiб 150 105
Iншi податки 48 37
Разом: 198 142
Забезпечення виплат персоналу на вiдпустки тис. грн.
Показник 2015 рiк 2014 рiк
На 1 сiчня 254,8 378
Нараховано 1 368,2 1 647,7
Використано 1 368,9 1 771,1
На 31 грудня 254,1 254,8
Iншi поточнi зобов’язання тис. грн.
Показник заборгованостi по: на 31.12.2015 на 31.12.2014
Розрахункам з iншими кредиторами 39 19
Нарахованi проценти по кредитах 27376 12594
Разом: 27 415 12 613
Пенсiйнi зобов'язання тис. грн.
Показник 2015 рiк 2014 рiк
На 1 сiчня 3 612 3 612
Нараховано - -
Використано - -
На 31 грудня 3 612 3 612
Нерозподiлений прибуток
В 2015 роцi Товариством вiдображенi наступнi змiни стосовно нерозподiленого прибутку:
Показники Сума, тис. грн.
Нерозподiлений прибуток станом на 31.12.2014 року 79 547
Виправлення помилок минулих рокiв 1 311
Скоригованний нерозподiлений прибуток станом на 31.12.2014 року 80 858
Чистий прибуток (збиток) за 2015 рiк (76 329)
Нерозподiлений прибуток станом на 31.12.2015 року 4 529
7. Розкриття iншої iнформацiї
Умовнi зобов'язання
Судовi позови
Проти Товариства клiєнтами чи постачальними судовi позови не подавалися, тому резерви у фiнансовiй звiтностi не створювалися.
Оподаткування
Внаслiдок наявностi в українському податковому законодавствi положень, якi дозволяють бiльш нiж один варiант тлумачення, а також через практику, що склалася в нестабiльному економiчному середовищi, за якої податковi органи довiльно тлумачать аспекти економiчної дiяльностi, у разi, якщо податковi ограни пiддадуть сумнiву певне тлумачення, засноване на оцiнцi керiвництва економiчної дiяльностi Товариства, ймовiрно, що Товариство змушене буде сплатити додатковi податки, штрафи та пенi. Така невизначенiсть може вплинути на вартiсть фiнансових iнструментiв, втрати та резерви вiд знецiнення, а також на ринковий рiвень цiн на угоди. Дана фiнансова звiтнiсть не включає нiяких коригувань, якi б могли мати мiсце в результатi такої невизначеностi. На думку керiвництва Товариство сплатило усi податки, тому фiнансова звiтнiсть не мiстить резервiв пiд податковi збитки. Податковi звiти можуть переглядатися вiдповiдними податковими органами протягом трьох рокiв.
Ступiнь повернення дебiторської заборгованостi та iнших фiнансових активiв
Внаслiдок ситуацiї, яка склалась в економiцi України, а також як результат економiчної нестабiльностi, що склалась на дату балансу, iснує ймовiрнiсть того, що активи не зможуть бути реалiзованi за їхньою балансовою вартiстю в ходi звичайної дiяльностi Товариства.
Ступiнь повернення цих активiв у значнiй мiрi залежить вiд ефективностi заходiв, якi знаходяться поза зоною контролю Товариства. Ступiнь повернення дебiторської заборгованостi Товариству визначається на пiдставi обставин та iнформацiї, якi наявнi на дату балансу. На думку керiвництва Товариства, додатковий резерв пiд фiнансовi активи на сьогоднiшнiй день не потрiбен, виходячи з наявних обставин та iнформацiї.
Розкриття iнформацiї щодо пов’язаних сторiн
Для складання цiєї фiнансової звiтностi, до пов’язаних сторiн, як зазначено в МСБО 24 «Розкриття iнформацiї про пов’язанi сторони», належать:
- пiдприємства, якi прямо або опосередковано контролюють або перебувають пiд контролем, або ж перебувають пiд спiльним контролем разом з Товариством;
- асоцiйованi компанiї;
- спiльнi пiдприємства, у яких Товариство є контролюючим учасником;
- члени провiдного управлiнського персоналу Товариства;
- близькi родичi особи, зазначеної вище;
- компанiї, що контролюють Товариства, або здiйснюють суттєвий вплив, або мають суттєвий вiдсоток голосiв у Товариствi;
- програми виплат по закiнченнi трудової дiяльностi працiвникiв Товариства або будь-якого iншого суб'єкта господарювання, який є пов'язаною стороною Товариства.
Пiд час розгляду кожного випадку вiдносин, що можуть бути вiдносинами мiж пов’язаними сторонами, увага придiляється сутi цих вiдносин, а не лише їх юридичнiй формi.
Серед господарських операцiй мiж пов’язаними сторонами дiють договори, за якими станом на 31 грудня 2015 року у звiтностi наявна дебiторська заборгованiсть , а саме:
ПрАТ «Укрстальконструкцiя» в сумi 8 967,8 тис. грн. - за вiдвантажену готову продукцiю, а також у сумi 6 823,7 тис.грн. - поворотна фiндопомога.
ПАТ “ДЗМК” у сумi 50 тис.грн. - переуступка боргу, та у сумi 217,8 тис.грн. - заборгованнiсть за рiшенням суду.
Також станом на 31.12.2015 р. наявна кредиторська заборгованнiсть перед наступними пiдприємствами:
ПАТ “ДЗМК” у сумi 60,5 тис.грн. - отриманий металопрокат
Консорцiум “Iндустрiальна група” у сумi 180,0 тис.грн. - за наданi консультацiйнi послуги.
Таким чином, станом на 31 грудня 2015 року у складi дебiторської заборгованостi за товари, роботи, послуги вiдображено заборгованiсть з пов’язаними сторонами у сумi 16 029,3 тис. грн., у складi кредиторської заборгованностi — у сумi 240,0 тис.грн.
Характер вiдносин з пов’язаними сторонами, з якими Товариство проводило значнi угоди протягом року, що закiнчився 31 грудня є наступним:
тис.грн.
Показник характеру вiдносин з пов’язаними сторонами: за 2015 рiк за 2014 рiк
Надання послуг 240 380
Вiдвантажено товарiв, готової продукцiї 33533,8 15554
Отриманi товари, роботи, послуги 3498,7 1659,6
Позика надана пов язанiй сторонi 1500 3200
Погашення позики пов язаною стороною 2113,9
Погашення зобов’язань пов’язаним сторонам 375 1967,3
Погашення зобов’язань пов’язаними сторонами 8869,9 9293
Заробiтна плата провiдного управлiнського персоналу Товариства та вiдповiднi нарахування на неї в 2015 роцi склали 289,6 тис. грн.
Iнформацiя за сегментами
Основним сегментом операцiйної дiяльностi Товариства є виробництво металевих конструкцiй на територiї мiсцезнаходження Товариства. Всi iншi напрямки дiяльностi є такими, що не розподiляються за сегментами та призначенi для пiдтримки та обслуговування виробництва. У зв’язку з цим вся дiяльнiсть Товариства протягом 2015 року виступала як така, що не пiдлягає розподiлу за операцiйними сегментами.
Фактори ризику, цiлi та полiтика управлiння ризиками
Керiвництво Товариства визнає, що дiяльнiсть Товариства пов’язана з ризиками i вартiсть чистих активiв у нестабiльному ринковому середовищi може суттєво змiнитись унаслiдок впливу суб’єктивних та об’єктивних чинникiв, вiрогiднiсть i напрямок впливу яких заздалегiдь точно передбачити неможливо. До таких ризикiв вiднесено кредитний ризик, ринковий ризик та ризик лiквiдностi. Ринковий ризик включає валютний ризик, вiдсотковий ризик та iнший цiновий ризик. Управлiння ризиками керiвництвом Товариства здiйснюється на основi розумiння причин виникнення ризику, кiлькiсної оцiнки його можливого впливу на вартiсть чистих активiв та застосування iнструментарiю щодо його пом’якшення.
Фактори ризику стосовно фiнансово-господарського стану:
- собiвартiсть - ризик зростання витрат на пiдготовку виробництва, витрат на виробництво та збут продукцiї (робiт, послуг), що може призвести до зниження доходу. Пiдвищення тарифiв на послуги природних монополiй: рiст цiн на природний газ, на електроенергiю, рiст цiн на сировину є практично непрогнозованими.
- старiння основних фондiв i зменшення виробничих потужностей. Ступiнь фiзичного зносу основних засобiв складає 70 %, що є стримуючим фактором у застосуваннi новiтнiх технологiй та пiдвищеннi якостi послуг, якi надаються Товариством. Мiнiмiзувати цей ризик можна шляхом постiйних поточних та капiтальних ремонтiв, а також придбанням нових основних фондiв.
- неякiсне технологiчне обладнання - неможливiсть Товариства встигати за розвитком i впровадженням сучасних технологiй, важливих для його дiяльностi;
- компанiя може пiддатися негативному впливу змiн ринкових цiн на послуги;
- нестабiльна полiтична та законодавча ситуацiя негативно впливають на фiнансовi результати пiдприємств;
- загальний стан економiки, що не сприяє збiльшенню рiвня споживання продукцiї промислових галузей та її розвитку.
Функцiя управлiння ризиками Товариства здiйснюється вiдносно фiнансових, операцiйних та юридичних ризикiв. Головною метою управлiння фiнансовими ризиками є визначення лiмiтiв ризику та подальше забезпечення дотримання встановлених лiмiтiв. Управлiння операцiйним та юридичним ризиками має забезпечити належне функцiонування внутрiшньої полiтики та процедур Товариства в цiлях мiнiмiзацiї даних ризикiв.
Кредитний ризик – ризик того, що одна сторона контракту про фiнансовий iнструмент не зможе виконати зобов’язання i це буде причиною виникнення фiнансового збитку iншої сторони. Кредитний ризик притаманний таким фiнансовим iнструментам, як поточнi та депозитнi рахунки в банках, облiгацiї та дебiторська заборгованiсть.
Основним методом оцiнки кредитних ризикiв керiвництвом Товариства є оцiнка кредитоспроможностi контрагентiв, для чого використовуються кредитнi рейтинги та будь-яка iнша доступна iнформацiя щодо їх спроможностi виконувати борговi зобов’язання. Товариство використовує наступнi методи управлiння кредитними ризиками:
- лiмiти щодо боргових зобов’язань за класами фiнансових iнструментiв;
- лiмiти щодо боргових зобов’язань перед одним контрагентом (або асоцiйованою групою);
- лiмiти щодо вкладень у фiнансовi iнструменти в розрiзi кредитних рейтингiв за Нацiональною рейтинговою шкалою;
- лiмiти щодо розмiщення депозитiв у банках з рiзними рейтингами та випадки дефолту та неповернення депозитiв протягом останнiх п’яти рокiв.
Валютний ризик – це ризик того, що справедлива вартiсть або майбутнi грошовi потоки вiд фiнансового iнструменту коливатимуться внаслiдок змiн валютних курсiв.
Для мiнiмiзацiї та контролю за валютними ризиками Товариство контролює частку активiв, номiнованих в iноземнiй валютi, у загальному обсягу активiв. Оцiнка валютних ризикiв здiйснюється на основi аналiзу чутливостi.
Вiдсотковий ризик – це ризик того, що справедлива вартiсть або майбутнi грошовi потоки вiд фiнансового iнструмента коливатимуться внаслiдок змiн ринкових вiдсоткових ставок. Керiвництво Товариства усвiдомлює, що вiдсотковi ставки можуть змiнюватись i це впливатиме як на доходи Товариства, так i на справедливу вартiсть чистих активiв.
Усвiдомлюючи значнi ризики, пов’язанi з коливаннями вiдсоткових ставок у високоiнфляцiйному середовищi, яке є властивим для фiнансової системи України, керiвництво Товариства здiйснює монiторинг вiдсоткових ризикiв та контролює їх максимально припустимий розмiр. Монiторинг вiдсоткових ризикiв здiйснюється шляхом оцiнки впливу можливих змiн вiдсоткових ставок на вартiсть вiдсоткових фiнансових iнструментiв.
Ризик лiквiдностi – ризик того, що Товариство матиме труднощi при виконаннi зобов’язань, пов’язаних iз фiнансовими зобов’язаннями, що погашаються шляхом поставки грошових коштiв або iншого фiнансового активу.
Товариство здiйснює контроль лiквiдностi шляхом планування поточної лiквiдностi. Товариство аналiзує термiни платежiв, якi пов'язанi з дебiторською заборгованiстю та iншими фiнансовими активами, зобов’язаннями, а також прогнознi потоки грошових коштiв вiд операцiйної дiяльностi.
Управлiння капiталом
Товариство здiйснює управлiння капiталом з метою досягнення наступних цiлей:
- зберегти спроможнiсть Товариства продовжувати свою дiяльнiсть так, щоб воно i надалi забезпечувало дохiд для учасникiв Товариства та виплати iншим зацiкавленим сторонам;
- забезпечити належний прибуток учасникам товариства завдяки встановленню цiн на продукцiю, послуги Товариства, що вiдповiдають рiвню ризику.
Керiвництво Товариства здiйснює огляд структури капiталу на щорiчнiй основi. При цьому керiвництво аналiзує вартiсть капiталу та притаманнi його складовим ризики. На основi отриманих висновкiв Товариство здiйснює регулювання капiталу шляхом залучення додаткового капiталу або фiнансування, а також виплати дивiдендiв та погашення iснуючих позик.
Розрахункова вартiсть чистих активiв Товариства на кiнець звiтного перiоду складає 4 929 тис. грн. Розрахункова вартiсть чистих активiв бiльше статутного капiталу, що вiдповiдає вимогам ст.155 п.3 Цивiльного кодексу України та мiнiмальному розмiру статутного капiталу.
Подiї пiсля дати Балансу
Товариство у звiтному перiодi та пiсля дати балансу виплату чи оголошення дивiдендiв не здiйснювало. Подiй пiсля дати складання фiнансової звiтностi, якi би в значнiй мiрi вплинули на фiнансовий стан Товариства та потребували їх оцiнки чи розкриття у фiнансовiй звiтностi не вiдбулось.
Пiдписано та затверджено до випуску вiд iменi ПАТ «Запорiзький завод металевих конструкцiй»
Генеральний директор Шелуханський В.Ф.
Головний бухгалтер Чайка О.О.
|